Efsanevi kaleci Buffon 28 yıllık kariyerini sonlandırdı: Aynı yerde başlayan ve biten peri masalı

Övgü Pınar

İtalyan futbolunun efsanevi kalecisi Gianluigi Buffon kariyerine nokta koyduğunu, “Buraya kadar dostlar! Bana her şeyi verdiniz. Size her şeyi verdim” diyerek açıkladı.

Profesyonel futbol kariyerini ilk takımı Parma’da noktalayan, spor dünyasının istikrar abidesi Buffon gerçekten de taraftarlarına neredeyse her şeyi verdi. 45 yaşındaki sporcu, 28 yıllık kariyerinde 1175 maçta oynadı. 2006’da İtalya Dünya Kupası’nı kazandığında milli takımın kalesini o koruyordu. İtalya’da en fazla lig şampiyonluğuna, en fazla İtalya Kupası’na erişen, en fazla Dünya Kupası’na katılan futbolcu oydu. Ülke tarihinde hiçbir futbolcu onun kadar milli takım forması giymedi (176), Serie A’da onun kadar fazla maçta oynamadı (657).

Yaklaşık 20 yıl oynadığı Juventus’un formasını en uzun süre giyen oyuncu da Buffon’du. 1995’te Parma’da profesyonel kariyerine başlayan Buffon, 2001’de Juventus’a transfer olmuş, 2018’e kadar buradan ayrılmamıştı. 2018-2019 sezonunda Paris Saint-Germain transferi sonrası da 2 yıl daha Juventus’ta oynamıştı.

2021’de, ilk takımı Parma’ya dönen Buffon buradaki kontratının dolmasına henüz bir yıl varken futbolu bırakma kararı aldı.

Profesyonel kariyerinin ilk maçına 19 Kasım 1995’te Parma formasıyla çıkan Buffon, son maçını da 30 Mayıs 2023’te yine bu takımla oynadı. İtalya futbolunun zirvesini gören, tüm zamanların en iyi kalecileri arasında sayılan Buffon böylece vedasını bir Serie B takımında yapmış oldu. Buffon son sezonunda bir dizi sakatlık yaşamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir