Nijer’de darbecilere verilen süre doluyor

Nijer’de 26 Temmuz’da yapılan askeri darbenin ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) cuntaya verdiği süre bugün sona eriyor, bölgedeki belirsizlik ise sürüyor. ECOWAS’ın 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un serbest kalması ve yeniden görevine dönmesi için verdiği 7 günlük süre, gece yarısından önce dolacak.

ÜYELER ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

ECOWAS, olası bir müdahale planının detaylarını netleştirse de hem kendi üyeleri arasında hem de komşu ülkelerde görüş ayrılıkları yaşanıyor. Yönetiminde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, Nijer’e askeri müdahale yapılması durumunda ECOWAS üyesi ülkelerden birine aniden saldıracaklarını açıklarken yine cunta yönetiminin olduğu Gine de askeri müdahaleye karşı durduğunu belirtiyor.

ECOWAS üyesi Senegal, Fildişi Sahili, Nijerya ve Benin ise blokun kararlarına tam destek veriyor. ECOWAS üyesi olmayan bölge ülkeleri Cezayir, Moritanya, Çad ve Libya da askeri müdahale planına karşı çıkıyor.

Nijer’de 350 askeri bulunan İtalya da Nijer’e askeri müdahaleyi desteklemediklerini, sorunun diplomasi kanalıyla çözülmesi gerektiğini belirtiyor. Nijer’de yaklaşık 1500 askeri ve bir hava üssü bulunan Fransa ise ECOWAS’ın kararlarını sonuna kadar desteklediklerini vurguluyor.

Rusya da ABD ve Fransa’nın ECOWAS’a askeri destek verme ihtimaline işaret ederek, bölge dışı aktörlerin müdahalesinin mevcut durumu daha iyiye çevirmeyeceği uyarısında bulunuyor.

Bölge ülkeleri ve Batılı aktörler, olası bir müdahale planını tartışırken Nijer’deki cuntanın Wagner’den yardım istediği öne sürülüyor. İddiaya göre, askeri cunta Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP)” Başkan Yardımcısı General Salifou Mody, Mali’ye giderek Wagner temsilcileriyle görüştü.

NİJERYA SENATOSU’NDAN ASKER GÖNDERİLMESİNE RET

Öte yandan Nijerya’da Senato, Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu’nun darbenin yaşandığı Nijer’e asker gönderme talebini kabul etmedi. Senato Başkanı Godswill Akpabio, yaptığı açıklamada, Tinubu’nun Nijer’e askeri müdahale için destek isteğini değerlendirdiklerini ancak bu isteğin doğru bir adım olmadığını belirtti. Senatonun Nijer’e askeri gönderilmesi talebini kabul etmediğini aktaran Akpabio, Nijer’deki siyasi çıkmazın askeri müdahale yerine siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Akpabio ayrıca Tinubu’dan Nijer ve Nijerya’nın yıllardır sahip olduğu “samimi ilişkiyi” koruyacak kalıcı çözümler bulmasını istedi. Nijerya Devlet Başkanı ve aynı zamanda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Başkanı olan Tinubu, dün, Senatoya mektup yazarak Nijer’e askeri müdahale için destek istemişti.

Ne olmuştu?

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti. Bazum, 26 Temmuz’dan bu yana şahsi konutunda tutuluyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir