“Tahıl koridorunda çözüm umut ediyoruz”

Güneş DOĞDU SOYLU

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Rusya tarafından askıya alınan tahıl koridoru anlaşmasının küresel piyasalara etkileri ile dünya gıda emtia fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasını değerlendiren Tiryakioğlu, anlaşmaya yeniden dönülmemesinin dünya ölçeğinde çeşitli olumsuz sorunları beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesi sonrası küresel piyasalarda gıda fiyatlarının yukarı yönlü seyretmeye başladığını aktaran Tiryakioğlu, “Rusya ve Ukrayna dünyanın en önemli iki tarımsal gücü. Bu iki ülke arasındaki savaş sadece Ukrayna’yı değil, tüm dünyayı derinden etkileyen bir gelişme oldu. İklim değişiklikleri ve COVİD-19 sonrası gıda güvenliğini tehdit eden farklı bir unsur olarak ortaya çıkan bu durum “Dünyanın ekmek sepeti” olarak adlandırılan Ukrayna’dan tahıl sevkiyatının engellenmesine neden oldu.

Türkiye’nin öncülüğünde Temmuz 2022’de imzalanan Tahıl Koridoru anlaşmasıyla bu kriz dünya gıda arz-talep dengelerine fazla zarar vermeden atlatıldı. Çeşitli defalar uzatılan anlaşmayla şu ana kadar 33 milyon tona yakın tahıl farklı ülkelere taşındı. Rusya’nın anlaşmadan çekilmesi ve sevkiyatın yapıldığı Odessa limanını peş peşe vurması ise tüm bu yaşananları maalesef tekrar başa sardı.

Bu durumun devam etmesi özellikle Afrika ülkeleri için ileriki dönemlerde bir gıda krizi tehlikesi anlamına geliyor” dedi. Tahıl koridorundaki anlaşmazlığın kısa sürede giderilmesini umut ettiklerini vurgulayan Tiryakioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomatik gayreti ve başarısı sonucu imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleri sonucu insani bir köprü olarak yoluna devam edeceğine inandıklarını söyledi.

Hindistan’ın beyaz pirinç ihracatına yasak getirmesine de değinen Tiryakioğlu, Hindistan’ın dünya piyasalarında pirinç ticaretinin yaklaşık yüzde 40’ını tek başına karşıladığını belirtti. Tiryakioğlu, alınan bu kararın global pirinç arzında bir azalmaya neden olabileceğini ve bu durumun küresel fiyatları etkilemesinden endişe edildiğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir