Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, askerlere savaş hazırlıklarını artırma emri verdi

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, ABD ve Güney Kore’nin 11 gün sürecek ortak Özgürlük Kalkanı Tatbikatı’nı başlatmasının ardından ülkenin batısındaki askeri üsse ziyarette bulundu. Yapılan açıklamaya göre, yeri açıklanmayan üssü gezen Kuzey Kore lideri, askerlerin saha eğitimini denetledi. Ordunun mevcut durumun gerekleri doğrultusunda savaş hazırlıklarını yoğunlaştırarak dinamik bir şekilde yeni bir dönem başlatması gerektiğini belirten Kim, savaş hazırlıklarını artırma emri verdi.

“SAVAŞ HAZIRLIKLARINI YOĞUNLAŞTIRMA” TALİMATI

Devlet televizyonu, Kim’in bir gün önce büyük bir askeri üsteki birlikleri teftiş ettiğini gösteren görüntüleri yayınladı. Yayında askerlerin gerçek savaşı simüle eden koşullar altında eğitim aldıkları söylendi. Kim’in ayrıca, ordunun “mevcut durumun gereklerine uygun olarak savaş hazırlıklarını yoğunlaştırma konusunda dinamik bir şekilde yeni bir altın çağını başlatması” gerektiğini söylediği aktarıldı.

‘SAVAŞ PROVASI’

Kim’in yeri belirlenmeyen üs turu, ABD ve Güney Kore kuvvetlerinin Pazartesi günü Güney’de geçen yıla kıyasla iki kat daha fazla askerin katıldığı yıllık ortak askeri tatbikatlarının başlamasının ardından gerçekleşti. Pyongyang, müttefiklere tatbikatlarını durdurmaları çağrısında bulunarak bunların savaş provası olduğunu söyledi. Seul ve Washington, tatbikatların savunma amaçlı olduğunu ve Kuzey’in tehditlerine yanıt olduğunu söylüyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir