Mesele Filistin değilmiş! Taksim’deki olaylı eylemin arkasından marjinal sol çıktı

  • HABER7

Taksim’de Filistin için gerçekleştirildiği öne sürülen provokatif eylemle ilgili gerçekler ortaya çıktı.

43 kişinin gözaltına alındığı, 38’inin serbest bırakılıp 5’i hakkında adli işlem yapıldığı olaylarda ortamı geren isimlerin marjinal sol yapılanmaya mensup kişiler olduğu belirlendi.

Eylemde göstericilere yönelik orantısız güç kullanan 2 emniyet görevlisi açığa alındı.

Filistin İçin Bin Genç Hareketi” isimli oluşumun düzenlediği sözde Filistin’e destek eyleminde gözaltına alınan 9 kişinin MLKP ve DHKP-C terör örgütü ile iltisaklı olduğu belirtildi.

Aynı grubun 30 Mart 2024’te gerçekleştirdiği bir eylemde İsrail’in değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef alındığı ve “Katil Erdoğan işbirlikçi AKP” şeklinde sloganlar atıldığı öğrenildi.

Eylem görüntülerinin, MLKP ve DHKP-C uzantılı sayfalarda “Arkadaşlarımız gözaltına alıntı” ifadeleriyle yayınlandığı bildirildi.

Toplumun Filistin hassasiyetini istismar eden terör uzantısı Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, konuya ilişkin “Bugün #İsrailileTicareteDurDe diyen arkadaşlarımız işkence ile gözaltına alındı. Faşist Türk burjuva devleti ve onun sermayedarları İsrail’le işbirliği yapmaya ve soykırımcıları korumaya devam ediyor.” şeklinde alçak bir paylaşım yaptı.

Gençlik Komiteleri isimli marjinal sol gruptan da benzer yönde bildiri yayınlandı.

MARJİNAL SOLUN APARATLARI

Sözde Filistin’e destek eylemi yapmak isteyen ve gözaltına alınan 9 şahsın DHKP-C terör örgütü  ile iltisakı olduğu belirtildi.

Eylemde gözaltına alınan Dilara Ş.’nin güvenlik güçlerimize “İsrail polisi” diye hakaret ettiği ve sol tandaslı gençlik komiteleriyle birlikte yürüyüşlere katıldığı saptandı.

‘Filistin İçin Bin Genç’ isimli grubun eyleminde gözaltına alınan isimlerin marjinal sol örgütlerle bağlantılarını ortaya koyan bilgiler şöyle:

  • U. GÖK: Gençlik Komiteleri içerisinde faaliyet gösteriyor, adli kaydı var.

  • A.Y.SUMELİ: Gençlik Komiteleri içerisinde faaliyet gösteriyor, adli kaydı var.

G. ÖZDEMİR: Gençlik Komiteleri içerisinde faaliyet gösteriyor, adli kaydı var.

  • D.TEKİN: Gençlik Komiteleri içerisinde faaliyet gösteriyor, adli kaydı var.

  • H.A. SARIYAŞAR: Adli kaydı var

  • E. GÜRSOY: Adli kaydı var

  • E.N. KOÇAK: Adli kaydı var

  • E. A. OREL: Adli kaydı var

  • S. E. KADAİFÇİ: Adli kaydı var

SÖZDE FİLİSTİN SAVUNUCULARI

Gazze’de kurtuluş savaşı veren HAMAS teşkilatını “terör örgütü” diye suçlayan CHP de Taksim’deki sözde Filistin eylemlerine arka çıktı.

CHP lideri Özgür Özel, eylemcilerin gözaltına alınmasına tapki göstererek süreci yakından takip etmek üzeere 2 milletvekilini görevlendirdiğini belirtti.

HAMAS’a terör örgütü diyen CHP Gençlik Kolları da Filistin savunuculuğu rolüne bürünerek “İsrail ile ticarete son verin dedikleri için gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın yanındayız.” şeklinde paylaşım yaptı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir