Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi görevden alındı

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi görevden alınarak yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırski atandı.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Rusya ile yaklaşık 2 yıldır savaşan Ukrayna’da Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi arasındaki gerilim çözülemedi. Zelenski ile birçok konuda anlaşmazlık yaşadığı önceden bu yana bilinen Zaluzhnyi görevden alındı.

Valerii Zaluzhnyi

YERİNE KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ATANDI

Savaş halindeki ülkede alınan karar dikkat çekti. Zelenski, Zaluzhnyi’nin yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırski’yi atadı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve yeni Genelkurmay Başkanı Oleksandr Sırski

ZELENSKİ: BİR DEĞİŞİKLİĞİN ZAMANI GELDİ

Kararla ilgili konuşan Zelenski, “Bir değişikliğin zamanı geldi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin hangi yenilenmeye ihtiyacı olduğunu görüştük. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yenilenen liderliğinde kimlerin yer alabileceğini de görüştük. Bu yenilenmenin zamanı şimdi.” ifadelerini kullandı. Zelenski, görevden alınan Zalujni’nin savaş ekibi içinde yer almaya devam etmesini istediğini de bildirdi.

“GERÇEKÇİ VE DETAYLI BİR SAVAŞ PLANINA İHTİYAÇ VAR”

2024 yılı için gerçekçi ve detaylı bir savaş planına ihtiyaçları olduğunu belirten Zelenski, ordunun yeni bir rotasyon sistemine, yeni bir seferberlik ve askere alma planına ihtiyacı olduğunu da ifade etti.

ZELENSKİ, 500 BİN YENİ ASKER TEKLİFİNİ REDDETMİŞTİ

Zaluzhnyi ve Zelenski’nin son olarak yeni bir askeri seferberlik konusunda anlaşmazlık yaşadığı iddia edilmişti. Zelenski’ye yakın bir isim, Zaluzhnyi’nin 500 bin kişiyi daha askere çağırmayı teklif ettiğini, Zelenskiy’nin ise buna karşı çıktığını belirtmişti.

ÜLKESİNDE “DEMİR GENERAL” OLARAK BİLİNİYOR

Zaluzhnyi, 1 Şubat Perşembe günü CNN için kaleme aldığı bir yazıda, Ukrayna hükümetinin yeterince askeri mobilize etme konusunda başarısız olduğunu ifade etmişti. “Demir General” olarak bilinen Zaluzhnyi, ülkesinde popüler bir isim olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir